Close nav
close
Yemek Odasında Mobilya Seçimi

Yemek Odasında Mobilya Seçimi

Yemek Odasında Mobilya Seçimi

En keyifli sohbetlerin adresi yemek odalarında konforunu sağlayacak aynı zamanda şıklık katacak mobilya seçimi nasıl yapılmalı?

Yemek odası için mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yemek bölümü için ayrılan alandır. Yemek odaları genellikle masa, sandalye, konsol, vitrin, büfe ve tv sehpası gibi birçok parçaya sahip ürünler olduğundan dolayı, oda içerisinde sıkışık ve karmaşık bir görüntü yaratmamaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle ayırdığınız alan doğrultusunda seçimler yaparak, yemek odasına ait parçaları eksiltebilir veya arttırabilirsiniz. Bu tür alanlara eşya seçerken, mutlaka ölçü almaya özen göstermelisiniz. Yemek odasını konumlandırmayı düşündüğünüz yer ile alacağınız mobilyanın ölçülerini kıyaslayarak fikir edinebilirsiniz. Masa ve sandalye seçerken, ağırlayacağınız misafir sayısını ve evdeki birey sayısını göz önünde bulundurabilirsiniz. Masa seçerken açılıp kapanabilme özelliğine sahip eşyaların işini daha çok kolaylaştıracağını unutmamalısınız. Eviniz küçük ise veya çekirdek aileye sahipseniz, tercih edeceğiniz masa boyutları daha minimal olmalıdır.

Yemek odasında mobilya seçimi yaparken en çok yapılan hatalardan biri de, küçük ev ve birey sayısı az olan ailelerin oldukça büyük masaları tercih etmesidir. Bu yanlış yöntem ile odanın trafiği engellenir ve genelde o büyüklükteki masanın yerine mutfakta bulunan küçük masa tercih edilir. Yemek odası seçiminde ikinci önemli nokta ise, tarzınıza uygun mobilyayı seçmenizdir. Yemek odası için ayrı bir alan oluşturamıyorsanız, salonunuzu ikiye bölerek yemek için özel bir alan oluşturabilirsiniz. Bu iki alanı birbirinden farklı kılmak, çoğu zaman küçük ev dekorasyonları için ideal çözümler arasında yer almaktadır. Salonda iki farklı alan oluşturmak için; duvar renklerinde, aksesuar ve aydınlatmalarda farklılığa gidebilirsin. Aynı zamanda mobilya seçiminizde de odanın genel havasını bozmayacak şekilde iki farklı tarzı birbiriyle uyumlu hale getirebilirsiniz. Son yıllarda dolap tipli konsolların yerini, kısa ve geniş konsollar almaktadır. Böylelikle küçük alanlarda konsol seçimi yaparken daha fazla seçenek sunulmaktadır. Aynı zamanda kısa ve geniş konsollar, çoğu zaman tv ünitesi görevi de görmektedir. Tv ünitesi için yeriniz yoksa siz de seçeceğiniz konsolu bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Üstelik konsolun bulunduğu alandaki duvara çeşitli raflar ekleyerek, tarzınıza özgü tv üniteni yaratabilirsiniz.


Yemek Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Yemek odaları genellikle ahşabın farklı tonlarını barındırdığından karanlık bir görüntü oluşmasına neden olabilmektedir. Tercih edeceğiniz yemek masası modelleri arasında ahşabın açık renkleri veya beyaz lake mobilyalar yok ise, odanın genel havasında açık tonlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle koyu renk mobilyaları, açık renk duvarlar, perdeler ve aksesuarlar ile desteklemelisiniz. Ahşap renkler odaya sıcaklık katmanız konusunda oldukça başarılıdır. Ancak dekorasyonda dikkatli kullanılmazsa iç karartıcı bir görünüm oluşabilmektedir. Yemek odasında renk seçimi yaparken iştah açan veya iştah kapatan renkleri de gözden geçirebilirsiniz. İştah açıcı renkler arasında; Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak tonlar yer almaktadır. Mavi gibi soğuk renklerin de iştah kapatıcı özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle diyet yapan kişiler, dekorasyonlarında ve yemek takımı seçimlerinde mavi renk kullanmaya özen göstermektedir.


Yemek Odasında Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Odanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak seçilen eşyalar arasından önceliği en büyük olanlara vermelisiniz. Diğer eşyaları da ana eşyanın etrafında şekillendirebilirsiniz. Masa gibi en çok yer kaplayan eşyaları alanınıza göre odanın ortasına yerleştirebilir veya kısıtlı alana sahipseniz duvara veya pencereye yakın yere konumlandırabilirsiniz. Konsol, büfe ve vitrin gibi eşyaları ise olabildiğince duvara yakın şekilde konumlandırmalısınız. Masa odanın ortasında yer alacak ise; konsol, büfe veya vitrin gibi diğer parçalar ile hizalamaya özen göstermelisiniz. Bu hizalama yöntemi ile alanının daha büyük gözükmesine yardımcı olabilirsiniz. Dar alanlarda konsol kapakları, açılıp kapanırken bazen sorun yaratabilmektedir. Alanının büyüklüğüne göre konsol seçimi yaparken, sürgülü kapaklı olanları da tercih edebilirsiniz. Depolama alanınız az ise mutlaka seçeceğiniz konsolun raflarını ve iç haznesini almadan kontrol etmelisiniz. Ayrıca dar alanları olduğundan büyük göstermek için aksesuarlarınızda mutlaka ayna tercih etmelisiniz. Aynalar, yaşam alanlarına derinlik katma konusunda oldukça başarılıdır.


Tarzına ve dekorasyonuna uygun yemek odası takımlarını, İkitelli Spotçular Çarşısı'nda bulabilirsiniz. Üstelik bütçenizi zorlamadan oldukça uygun fiyata temin edebileceğiniz bu mobilyalar ile yemek saatleriniz daha keyifli hale gelecek.


Anahtar Kelimeler:SeçimiOdasındaYemekMobilya